Kovos su prekyba žmonėmis diena

 

 


ŠVENTOSIOS MORTOS INICIATYVINĖS GRUPĖS PREVENCINIS RENGINYS „VAIKŲ DINGIMO SĄSAJOS SU PREKYBA ŽMONĖMIS“

Spalio 18 d. minima ES kovos su prekyba žmonėmis diena. Ta proga Kauno Įgulos bažnyčioje kartu su suaugusiais, socialiniais darbuotojais susirinko didelis būrys vaikų iš įvairių dienos centrų, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus – pataisos namų, vaikų socializacijos centro „Saulutė“ bei jaunimo parapijos grupė iš Vidiškių parapijos (Ukmergės r.).

Dar prieš renginį bažnyčioje renginio koordinatorė Kauno apskrities policijos kapeliono asistentė ses. Fausta Palaimaitė kartu su VDU studentų ir Kauno Pal. J. Matulaičio parapijos vaikų dienos centro pagalba paruošė šiuolaikinės vergovės formų pavaizdavimą – parodą. Taip pat ir kitų ugdymo įstaigų jaunimas ateidamas atsinešė savo paruoštus plakatus, kurie liko kabėti parodoje dar ilgokai po renginio.

Renginio dalyvius pasveikino Kauno Įgulos bažnyčios rektorius ir Kauno apskrities policijos kapelionas kun. Tomas Karklys, pažymėdamas tokių renginių svarbą: juk pagal Pasaulinį vergovės indeksą visame pasaulyje į šiuolaikines vergoves formas yra patekę apie 17 000 lietuvių. Todėl svarbu dažnai ir įvairiais būdais skleisti šią informaciją. Vieną iš naujų prevencinės informacijos formų iš karto parodė bendruomenės pareigūnas Darius Joneikis, kuris su Viešojo saugumo akademijos studentų pagalba paruošė prostitucijos vizualizaciją: grimuotų merginų, užklijuotomis burnomis, pririštų prie virvės eiseną Kauno centre. Vaidinantys prižiūrėtojus/sutenerius ragino praeivius pirkti prekę, o gal prisijungti. Šis vaizdas abejingų nepaliko.

Pagrindinį pranešimą apie vaikų dingimo sąsajas su prekyba žmonėmis pristatė Kauno apygardos prokuratūros Kauno apylinkės prokuratūros 4-ojo skyriaus vyriausioji prokurorė Daiva Brudnienė. Ji pažymėjo, kad vaikų, daugiausiai iš globos įstaigų, nors ir dingsta daug trumpesniam ar ilgesniam laikui, visi šiais metais dingę vaikai atsirado gyvi. Didžiausia problema nustatyti, kur vaikai būna, kas jais pasinaudoja, ir užkirsti tam kelią. Todėl svarbus yra visų institucijų ir žmonių bendradarbiavimas

Caritas atstovė, Senamiesčio vaikų dienos centro direktorė Aušra Žukauskaitė pasakojo savo ir socialinių darbuotojų rūpestį, kad suradus vaiką būna sunku išklausti, kur jis buvo. Ir net tada, kai yra įtariami vaiko išnaudojimo, smurto prieš vaiką atvejai, išnaudotojai nebūna nubausti, nes vaikas atsisako liudyti, o tai įrodyti tampa neįmanoma. Vaikų dienos centro direktorė pasidžiaugė jau vykstančiu bendradarbiavimu ir galimybėmis padėti vaikui.

Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus – pataisos namų direktorius Vytautas Lamauskas kreipėsi į vaikus ir vaizdžiai papasakojo, kaip pakliūnama į prekybos žmonėmis pinkles, kaip reikia apsisaugoti. Taip pat kiti renginyje dalyvavę socialiniai partneriai pasidalino savo įžvalgomis ir perspėjimais.

Visas renginys baigėsi šv. Mišiomis už prekybos žmonėmis aukas. Viskam pasibaigus, vaikai ir suaugę dar norėjo nusifotografuoti ir pasišnekučiuoti apie tai, ką per renginį sužinojo. Nors tema skaudi, bet kalbant apie ją ir išmokstant reikiamą informaciją galime vieni kitus apsaugoti.

Kauno apskrities policijos kapeliono asistentė ses. Fausta PALAIMAITĖ

Nuotraukų autorius kapelionato fotografas Lionius CHARDINAS