Brangūs broliai ir seserys, šiandien mes pradedame Tikėjimo metus. Švenčiame Tikėjimo metų pradžią jungdamiesi maldoje su Šventuoju Tėvu, kuris Vatikane iškilmingai pradeda Tikėjimo metus drauge su vyskupais, susirinkusiais iš viso pasaulio į Vyskupų sinodą, bei su viso pasaulio katedrose susirinkusiais tikinčiaisiais ir jų vyskupais.
Tikėjimo metai – tai Šv. Tėvo pakvietimas ir dovana mums. Ypatingi šie Metai – būtent šiandien sukanka 50 metų nuo II-ojo Vatikano suvažiavimo pradžios, šiandien – 20 metų nuo Katalikų bažnyčios katekizmo išleidimo.
Lietuvoje šie metai irgi turi ypatingą reikšmę, nes 2013 m. minėsime Palaimintojo Popiežiaus Jono Pauliaus II-ojo apsilankymo Lietuvoje dvidešimtmetį, švęsime Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejų.
Tikėjimo metai pilni reikšmingų datų, o Romoje prasidedantis Vyskupų sinodas Naujosios evangelizacijos tema byloja apie Šventojo Tėvo kvietimą šiais metais ne tik giliau pažinti mūsų tikėjimą, bet juo gyventi ir jį skleisti. Kas yra ta Naujoji evangelizacija, į kurią Šventasis Tėvas mus kviečia? Tai yra esminė Bažnyčios užduotis skleisti Dievo žodį, pagrindinė Bažnyčios misija skelbti gerąją naujieną visam pasauliui – toks buvo Jėzaus įsakymas prieš kylant į dangų.
Nors šiandien dar yra vietų, kur nė karto Jėzaus geroji naujiena nebuvo skelbta, o daugelyje kraštų ir kontinentų, ypač Europoje, jau šimtmečius, galima sakyti, tūkstantmečius, krikščioniškai gyvena ne tik asmenys, o ir tautos, bet geroji naujiena turi būti vėl skelbiama, nes daugelis žmonių, kad ir pakrikštyti, gyvena kartais kaip pagonys.
Naujoji evangelizacija, akivaizdu, yra būtina ir Lietuvoje. Vėl reikia skelbti, išgirsti ir priimti tikrąją Jėzaus naujieną. Kariuomenėje kiekvieno kario fizinis pasirengimas tikrinamas bent kartą ar du kartus per metus, o jei mums reikėtų kasmet išlaikyti tikėjimo žinių ir sugebėjimo pagal jas gyventi patikrinimo egzaminą... Kiek iš mūsų sugebėtų jį išlaikyti?
Esame kviečiami į Tikėjimo metus, bet kas yra tikėjimas, ką reiškia tikėti?
Tikėjimas – tai veiksmas, kuris turi daugelį reikšmių. Pirmoji yra noras tikėti, ieškoti, prašyti Dievo dovanos, nes tikėjimas yra mums duota malonė – tam, kuris beldžiasi, yra atidaroma, kas prašo –gauna.
Tikėjimas yra atsiliepimas į Dievo malonę. Mes, patyrę Dievo meilę, jo gerumą, patyrę Jo kvietimą pažinti ir pamilti – atsiliepiame, ir tai yra tikėjimas.
Tikėjimas yra tiesos ieškojimas – savo laisva valia, blaiviu protu suvokti, priimti tą Dievo kvietimą ir atrasti tikrąją tiesą. Mūsų protą smarkiai aptemdo reliatyvizmo banga, atrodo, kad viskas turi būti sprendžiama pagal mūsų supratimą, bet dėl mūsų pačių saugumo ir sveikatos būtina pripažinti, kad yra objektyvi tiesa ir kad ją mums laiduoja Kristus. Iš tikrųjų tai yra Jėzus Kristus ir Jo liudijimas – tikime Jo liudijimu, Jo apreiškimu apie Dievą ir tiesą. Ir Jis yra mums to apreiškimo garantas, mes tikime Jo liudijimu ir Jo liudijimas yra tiesos garantas.
Tikėjimas turi augti, jis turi būti puoselėjamas. Sportininkas turi treniruotis, kad išlaikytų sportinę formą, taip yra ir su tikėjimu – mes turime gilintis į Bažnyčios mokymą ir pažinti jį, turime pažinti Šv. Raštą. Mes turime puoselėti ryšį su Jėzumi Kristumi maldoje. Tikėjimas negali likti uždarame kambaryje arba tik mūsų širdyse. Tikėjimas turi būti veiksmingas, jis turi atsispindėti meilės darbuose ir mūsų tarpusavio santykiuose – mes turime liudyti asmeninį tikėjimą. Šiais Tikėjimo metais ir mes, tarnaujantys kariuomenėje, krašto apsaugos sistemoje, nepraleiskime ypatingos progos maldoje prašyti tikėjimo dovanos ir atnaujinti asmeninės maldos, šeimos, bendruomenės maldos patirtis.
Šiais Tikėjimo metais ypatingas dėmesys kreipiamas į Tikėjimo išpažinimą. Gilinkimės į tai, ką sakome, kad mūsų žodžiai būtų sąmoningi, kad suprastume, ką ištariame, ką išpažįstame, kad šios ištartos tikėjimo išpažinimo formulės taptų mūsų gyvenimo dalimi.
Kartu ieškokime tiesos, stenkimės giliau pažinti Jėzų Kristų, skaitykime Katekizmą, II-ojo Vatikano dokumentus, nes tai yra didis lobis, kurį mums davė Bažnyčia prieš 50 metų ir prieš 20 metų ir pakvietė mus vėl naudotis šiais nepaprastais įrankiais. Lietuvos Bažnyčia, Lietuvos Vyskupų konferencija, kad galėtume gilintis ir semtis naujų žinių, kviečia užsukti į specialiai Tikėjimo metams sukurtą svetainę www.tikejimometai.lt, kurioje skelbiami tekstai apie tikėjimą, vaizdo ir garso medžiaga aktualūs ne tik šiais metais. Netrukus bus atnaujinta ir Lietuvos kariuomenės Ordinariato svetainė www.ordinariatas.lt, joje sukurti kapelionatų puslapiai, kuriuose rasime panašią kariams aktualią medžiagą. Jaunimui neseniai patraukliai išleista Katalikų bažnyčios katekizmo santrauka YOUCAT.
Tikėjimo metais dažniau į rankas paimkime ir religines knygas. Jos labiau pritaikytos mūsų individualiems asmeniniams poreikiams, leidžia geriau įsigilinti į tikėjimo tiesas, pažinti jas. Dažniau kalbėkimės su kapelionais, aiškinkimės tuos dalykus, kurie mums neaiškūs, kelia abejonių – klauskime, diskutuokime, raginkime kitus dalyvauti pokalbiuose.
Bažnyčia šiais metais ragina mus leistis ir į piligrimines keliones. Piligriminės kelionės – tai būdas gilinti tikėjimo pažinimą per praktiką. Piligriminės kelionės į Lurdą, Šiluvą, Aušros Vartus, Kryžių kalną, Čenstakavą – įprastos mūsų kariams, bet šiais metais norėčiau paraginti, kad ir mažomis grupėmis burtumėmės ir aplankytumėme bent vieną iš daugelio šventų vietų Lietuvoje, kad geriau pažintumėme Viešpatį maldoje ir kartu keliautumėme tikėjimo keliu.
Bažnyčia kviečia mus geriau pažinti tikėjimo liudytojus, tuos šventuosius vyrus ir moteris, kurie prieš mus gyveno ir savo gyvenimu spindėjo liudydami tikėjimą, tikėjimą Kristumi ir sekimą Juo. Kariuomenės Ordinariato svetainėje rengiamasi pristatyti šventuosius karius ir kapelionus, kurie tarnaudami kariuomenėje savo pavyzdžiu parodė, kaip sekti Kristumi ir būti šioje tarnystėje.
Tikintis katalikas turi daug panašių savybių, būdingų geram kariui. Tikintysis, kaip ir karys, negali būti drungnas, bet turi būti budrus ir visada pasirengęs veikti.
Tikintysis, kaip ir karys, turi pažinti savo ginkluotę. Ar mes gerai pažįstame savo tikėjimo ginkluotę – sakramentus, maldas? Ar atnaujiname savo tikėjimo žinias? Ši tikėjimo ginkluotė duota tam, kad apsigintume nuo išpuolių ir turėtume jėgų saugiai eiti gyvenimo keliu.
Tikintysis, kaip ir karys, žino savo užduotį ir turi būti pasirengęs ją vykdyti. Ar mes iš tikrųjų gerai suprantame tą užduotį, kurią gavome krikšto dieną, ir ar mes esame pasiruošę nešti Kristaus šviesą ir vykdyti tą užduotį?
Tikintysis, kaip ir karys, yra komandos narys, o ne solistas. Mūsų kariai, vykstantys į misijas, sako „ne tik aš pasirengęs, bet mes pasirengę“, taip ir mes, kaip Bažnyčia, kaip tikintieji, turime tarti: ne tik aš tikiu, bet – mes tikime. Ir mūsų tikėjimas turi burti mus bendram darbui.
Tikėjimo metai skirti tam, kad gerai pasirengtume išlaikyti Tikėjimo normatyvus. Turime tapti geresniais žmonėmis, tapti geresniais tikėjimo liudytojais, tapti geresniais Lietuvos ir Kristaus kariais.